Skip to content

69 W 14th StBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 10, 2016

Property Information

Block251
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,588
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,200
31%
Improvement Value:$359,600
69%
Total Assessment$520,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,562+4.2%
2024$13,973+2.7%
2023$13,603+1.8%
2022$13,364+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,516DeedBook 8958, Page 620NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/25/2014

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5723, Page 140

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 5090, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1970