Skip to content

92 W 15th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Nov 16, 2023

Property Information

Block251
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,200
46%
Improvement Value:$186,200
54%
Total Assessment$347,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,713+4.2%
2024$9,321+5.6%
2023$8,824+1.8%
2022$8,664+23.5%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 9787, Page 50Recorded11/27/2023

Property Built

Built

Year Built: 1920