Skip to content

406 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Mar 15, 2000

Property Information

Block251
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,304
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,400
38%
Improvement Value:$225,100
62%
Total Assessment$363,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,163+4.2%
2024$9,753+2.7%
2023$9,495+1.8%
2022$9,327-21.3%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5587, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1920