Skip to content

342-344 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jan 16, 2020

Property Information

Block252
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-3U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,658
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,000
39%
Improvement Value:$329,400
61%
Total Assessment$543,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,193+4.2%
2024$14,579+2.7%
2023$14,194+1.8%
2022$13,944-18.7%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft3,658DeedBook 9475, Page 101NU CodeUndivided interest (8)Recorded2/26/2020

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5057, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1920