Skip to content

297-299 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1987
Commercial

Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
Jul 21, 2017

Property Information

Block257
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2S-B-C-O-B
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,800
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$395,300
56%
Improvement Value:$310,600
44%
Total Assessment$705,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,737+4.2%
2024$18,939+2.7%
2023$18,438+1.8%
2022$18,113-23.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$830,000

From:

To:

Sq Ft4,800DeedBook 9226, Page 975Recorded8/9/2017

Property Built

Built

Year Built: 1987