Skip to content

27 E 12th StBayonne, NJ 07002

Built 1952

Last Sale Price
$374,000
Last Sale Date
Jun 2, 2017

Property Information

Block259
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,500
49%
Improvement Value:$185,900
51%
Total Assessment$364,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,189+4.2%
2024$9,777+2.7%
2023$9,518+1.8%
2022$9,351-19.0%
Property History

Property Sale

Sale
$374,000
DeedBook 9230, Page 546

Property Sale

Sale
$374,000

From:

To:

Sq Ft975DeedBook 9230, Page 546Recorded8/18/2017

Property Sale

Sale
$344,900

From:

To:

Sq Ft975DeedBook 8750, Page 82Recorded8/19/2010

Property Built

Built

Year Built: 1952