Skip to content

13 Ayres CtBayonne, NJ 07002

Built 1962

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Apr 29, 2024

Property Information

Block259
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,100
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
36%
Improvement Value:$290,200
64%
Total Assessment$455,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,727+4.2%
2024$12,213+2.7%
2023$11,890+1.8%
2022$11,680-5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft2,100DeedBook 9821, Page 595Recorded5/10/2024

Property Sale

Sale
$605,000

From:

To:

Sq Ft2,100DeedBook 9620, Page 172Recorded12/5/2021

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft2,180DeedBook 9430, Page 678Recorded8/30/2019

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,180DeedBook 7079, Page 92Recorded7/2/2003

Property Built

Built

Year Built: 1962