Skip to content

119 W 55th StBayonne, NJ 07002

Built 1930

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Feb 22, 2018

Property Information

Block25
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage968
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
54%
Improvement Value:$160,000
46%
Total Assessment$347,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,716+4.2%
2024$9,323+2.7%
2023$9,077+1.8%
2022$8,917-21.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft968DeedBook 9288, Page 970Recorded3/9/2018

Property Sale

Sale
$439,000

From:

To:

Sq Ft968DeedBook 7958, Page 338Recorded7/31/2006

Property Built

Built

Year Built: 1930