Skip to content

118 W 49th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jun 23, 2025

Property Information

Block60
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage992
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,000
54%
Improvement Value:$109,100
46%
Total Assessment$235,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,573+4.2%
2024$6,308+2.7%
2023$6,141+1.8%
2022$6,033-11.4%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft992DeedBook 9913, Page 398Recorded7/17/2025

Property Sale

Sale
$224,900

From:

To:

Sq Ft832DeedBook 7304, Page 189Recorded6/18/2004

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 5360, Page 68

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1920