Skip to content

600 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
May 24, 2023

Property Information

Block405
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,136
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,300
50%
Improvement Value:$166,400
50%
Total Assessment$332,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,302+4.2%
2024$8,926+2.7%
2023$8,690+1.8%
2022$8,537+7.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,136DeedBook 9767, Page 597Recorded8/29/2023

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,124DeedBook 9407, Page 693Recorded6/6/2019

Property Built

Built

Year Built: 1920