Skip to content

84 W 9th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Sep 20, 2018

Property Information

Block282
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,144
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,500
41%
Improvement Value:$227,900
59%
Total Assessment$387,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,832+4.2%
2024$10,394+2.7%
2023$10,119+1.8%
2022$9,941-16.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,144DeedBook 9345, Page 220Recorded10/3/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920