Skip to content

88 W 7th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Sep 30, 2016

Property Information

Block314
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,746
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
49%
Improvement Value:$175,200
51%
Total Assessment$345,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,652+4.2%
2024$9,262+2.7%
2023$9,017+1.8%
2022$8,858-1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 9156, Page 706

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,926DeedBook 8736, Page 830Recorded6/16/2010

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5907, Page 117

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5624, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1920