Skip to content

116 W 7th StBayonne, NJ 07002

Last Sale Date
May 18, 2024

Property Information

Block314
Lot49
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description3S-F-A-6U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,500
65%
Improvement Value:$159,300
35%
Total Assessment$451,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,632+4.2%
2024$12,122+2.7%
2023$11,801+1.8%
2022$11,593-16.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0