Skip to content

173 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Mar 2, 2020

Property Information

Block317
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-3U-H-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,805
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,000
34%
Improvement Value:$401,500
66%
Total Assessment$609,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,042+4.2%
2024$16,353+2.7%
2023$15,920+1.8%
2022$15,640-10.6%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 9483, Page 458

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft2,356DeedBook 9157, Page 713Recorded11/14/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920