Skip to content

25-27 Cottage StBayonne, NJ 07002

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Sep 4, 2024

Property Information

Block319
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description1S-CB-C-O-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$206,000
28%
Improvement Value:$524,600
72%
Total Assessment$730,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,428+4.2%
2024$19,602+2.7%
2023$19,083+1.8%
2022$18,747-3.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$825,000
DeedBook 9847, Page 748Recorded9/13/2024