Skip to content

176 Hobart AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 8, 2022

Property Information

Block322
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,500
44%
Improvement Value:$206,100
56%
Total Assessment$367,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,278+4.2%
2024$9,863+2.7%
2023$9,602+1.8%
2022$9,433+18.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920