Skip to content

99 Evergreen StBayonne, NJ 07002

Built 1968

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Jun 27, 2018

Property Information

Block322
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,200
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,000
39%
Improvement Value:$263,500
61%
Total Assessment$430,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,037+4.2%
2024$11,550+2.7%
2023$11,245+1.8%
2022$11,047-9.3%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft2,200DeedBook 9321, Page 565Recorded7/10/2018

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5178, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1968