Skip to content

174 Hobart AveBayonne, NJ 07002

Commercial

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Apr 13, 2022

Property Information

Block322
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description1S-CB-C-NH-2U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
76%
Improvement Value:$54,500
24%
Total Assessment$224,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,277+4.2%
2024$6,023+2.7%
2023$5,864+1.8%
2022$5,761-10.4%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000

From:

To:

DeedBook 9665, Page 862Recorded5/12/2022