Skip to content

216 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 11, 2011

Property Information

Block325
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description3S-B-C-7U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,125
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
32%
Improvement Value:$526,300
68%
Total Assessment$771,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,566+4.2%
2024$20,694+2.7%
2023$20,146+1.8%
2022$19,792+17.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 5787, Page 243

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 5212, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1900