Skip to content

15 Silver StBayonne, NJ 07002

Built 1910

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Oct 17, 1996

Property Information

Block325
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
44%
Improvement Value:$215,600
56%
Total Assessment$385,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,281+4.4%
2024$9,846+2.9%
2023$9,572+1.9%
2022$9,395+6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5058, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1910