Skip to content

28 Cottage StBayonne, NJ 07002

Built 1912

Last Sale Price
$193,000
Last Sale Date
Jul 30, 2002

Property Information

Block325
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,900
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,500
42%
Improvement Value:$221,400
58%
Total Assessment$382,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,706+4.2%
2024$10,273+2.7%
2023$10,001+1.8%
2022$9,825-16.5%
Property History

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 6023, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1912