Skip to content

22 Cottage StBayonne, NJ 07002

Built 1891

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 18, 2020

Property Information

Block325
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,600
51%
Improvement Value:$158,700
49%
Total Assessment$325,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,095+4.2%
2024$8,728+2.7%
2023$8,497+0.7%
2022$8,434+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1891