Skip to content

63 W 4th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Nov 12, 2025

Property Information

Block339
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,247
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,700
40%
Improvement Value:$279,500
60%
Total Assessment$465,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,007+4.2%
2024$12,481+2.7%
2023$12,151+1.8%
2022$11,937+12.3%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000
Sq Ft2,247DeedBook 9948, Page 14Recorded12/2/2025

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,881DeedBook 7624, Page 52Recorded7/26/2005

Property Sale

Sale
$269,000
DeedBook 5893, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1920