Skip to content

122 Newman AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Jun 27, 2017

Property Information

Block339
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,800
48%
Improvement Value:$199,900
52%
Total Assessment$384,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,756+4.2%
2024$10,322+2.7%
2023$10,048+1.8%
2022$9,871-3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$10,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 9221, Page 122NU CodeUndivided interest (8)Recorded7/20/2017

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 8218, Page 79

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 8218, Page 79Recorded5/23/2007

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5952, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1920