Skip to content

108 Newman AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Aug 8, 2005

Property Information

Block339
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,524
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,500
53%
Improvement Value:$149,800
47%
Total Assessment$320,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,956+4.2%
2024$8,594+2.7%
2023$8,366+1.8%
2022$8,219+18.5%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,524DeedBook 7673, Page 140NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/22/2005

Property Built

Built

Year Built: 1920