Skip to content

140 Lord AveBayonne, NJ 07002

Built 1981

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block342
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-HGB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,088
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,800
34%
Improvement Value:$402,000
66%
Total Assessment$607,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,994+4.2%
2024$16,307+2.7%
2023$15,876+1.8%
2022$15,596-14.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1981