Skip to content

16 Cottage StBayonne, NJ 07002

Built 1987

Last Sale Date
Jan 29, 2021

Property Information

Block325
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-3U-HGB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,200
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
35%
Improvement Value:$318,400
65%
Total Assessment$488,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,656+4.2%
2024$13,104+2.7%
2023$12,757+0.9%
2022$12,648+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1987