Skip to content

179 W 3rd StBayonne, NJ 07002

Built 1965

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block346
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-HGB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,260
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,300
32%
Improvement Value:$278,100
68%
Total Assessment$407,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,141+4.3%
2024$10,681+2.8%
2023$10,391+1.8%
2022$10,204-1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965