Skip to content

55a GarretsonBayonne, NJ 07002

Built 1975

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block350
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-FD-1U-HGB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,857
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,900
44%
Improvement Value:$212,100
56%
Total Assessment$380,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,625+4.2%
2024$10,195+2.7%
2023$9,926+1.8%
2022$9,751+7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1975