Skip to content

71 Garretson AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 11, 2022

Property Information

Block350
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,672
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,500
38%
Improvement Value:$295,600
62%
Total Assessment$477,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,340+4.2%
2024$12,801+2.7%
2023$12,462+1.8%
2022$12,242+8.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920