Skip to content

91 W 3rd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2014

Property Information

Block351
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,200
46%
Improvement Value:$192,500
54%
Total Assessment$355,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,945+4.2%
2024$9,543+2.7%
2023$9,291+1.8%
2022$9,127+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 8657, Page 941Recorded4/8/2009

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5084, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1920