Skip to content

87 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1910

Last Sale Price
$594,000
Last Sale Date
Oct 29, 2020

Property Information

Block355
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,301
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,500
39%
Improvement Value:$277,000
61%
Total Assessment$457,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,792+4.2%
2024$12,275+2.7%
2023$11,950+1.8%
2022$11,739-3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$594,000

From:

To:

Sq Ft3,301DeedBook 9531, Page 776NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/20/2021

Property Built

Built

Year Built: 1910