Skip to content

61 Lord AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$566,000
Last Sale Date
Aug 12, 2019

Property Information

Block370
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-4U-H-G
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,212
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,200
28%
Improvement Value:$502,200
72%
Total Assessment$700,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,583+4.2%
2024$18,792+2.7%
2023$18,294+1.8%
2022$17,972+23.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$566,000

From:

To:

Sq Ft3,212DeedBook 9449, Page 1004Recorded11/15/2019

Property Built

Built

Year Built: 1920