Skip to content

23 Humphreys AveBayonne, NJ 07002

Built 1960

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Aug 14, 2019

Property Information

Block364
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,328
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,500
39%
Improvement Value:$276,800
61%
Total Assessment$451,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,618+4.2%
2024$12,108+2.7%
2023$11,788+1.8%
2022$11,580-6.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,328DeedBook 9427, Page 90Recorded8/19/2019

Property Sale

Sale
$436,000

From:

To:

Sq Ft1,328DeedBook 8213, Page 261Recorded5/17/2007

Property Built

Built

Year Built: 1960