Skip to content

33 Lord AveBayonne, NJ 07002

Built 1910

Last Sale Date
Jul 10, 2002

Property Information

Block370
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,001
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,300
51%
Improvement Value:$178,400
49%
Total Assessment$361,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,113+4.2%
2024$9,704+2.7%
2023$9,448+1.8%
2022$9,281+3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910