Skip to content

64 Lord AveBayonne, NJ 07002

Built 1910

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jul 14, 2014

Property Information

Block371
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,048
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,500
43%
Improvement Value:$259,800
57%
Total Assessment$455,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,730+4.2%
2024$12,216+2.7%
2023$11,892+1.8%
2022$11,683+19.6%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,048DeedBook 8984, Page 986Recorded7/24/2014

Property Built

Built

Year Built: 1910