Skip to content

46 Lord AveBayonne, NJ 07002

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 23, 2020

Property Information

Block371
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-CB-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,000
50%
Improvement Value:$166,800
50%
Total Assessment$330,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,749+4.5%
2024$8,375+2.9%
2023$8,141+1.9%
2022$7,988-7.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930