Skip to content

130 W 2nd StBayonne, NJ 07002

Built 2006

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Jul 14, 2006

Property Information

Block376
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description2S-F-D-2U-H-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,880
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,500
28%
Improvement Value:$461,300
72%
Total Assessment$638,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,861+4.2%
2024$17,139+2.7%
2023$16,685+1.8%
2022$16,392-4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

DeedBook 7945, Page 226Recorded7/18/2006

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$589,000

From:

To:

DeedBook 7599, Page 139Recorded6/29/2005

Property Sale

Sale
$459,000

From:

To:

DeedBook 7503, Page 224NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/22/2005