Skip to content

554 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Dec 17, 2009

Property Information

Block406
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,370
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,500
53%
Improvement Value:$125,800
47%
Total Assessment$269,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,530+4.2%
2024$7,225+2.7%
2023$7,034+1.8%
2022$6,910+8.4%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,370DeedBook 8710, Page 131NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/12/2010

Property Built

Built

Year Built: 1920