Skip to content

238 Prospect AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Aug 1, 2002

Property Information

Block413
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2UHGB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,442
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
45%
Improvement Value:$200,300
55%
Total Assessment$365,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,964+4.3%
2024$9,551+2.8%
2023$9,292+1.8%
2022$9,124+8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

DeedBook 6025, Page 55NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/6/2002

Property Built

Built

Year Built: 1920