Skip to content

234 Prospect AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$705,000
Last Sale Date
Mar 5, 2021

Property Information

Block413
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,622
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
34%
Improvement Value:$317,700
66%
Total Assessment$482,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,496+4.2%
2024$12,951+2.7%
2023$12,608+1.8%
2022$12,386-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$705,000

From:

To:

Sq Ft2,622DeedBook 9567, Page 780NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/28/2021

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,954DeedBook 9356, Page 188Recorded11/8/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920