Skip to content

85 E 25th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jul 29, 2022

Property Information

Block436
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionGARAGE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,256
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,800
91%
Improvement Value:$15,500
9%
Total Assessment$172,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,818+4.2%
2024$4,623+2.7%
2023$4,500+1.8%
2022$4,421+93.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$500,000
Sq Ft2,256DeedBook 9689, Page 386Recorded8/12/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1920