Skip to content

16 Packard StBayonne, NJ 07002

Built 1966

Last Sale Price
$815,000
Last Sale Date
Oct 6, 2023

Property Information

Block438
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,268
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,200
34%
Improvement Value:$324,000
66%
Total Assessment$493,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,236+4.2%
2024$12,701+2.7%
2023$12,365+1.8%
2022$12,147-6.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$815,000

From:

To:

Sq Ft2,268DeedBook 9780, Page 228Recorded10/21/2023

Property Sale

Sale
$362,500
DeedBook 9112, Page 261

Property Sale

Sale
$362,500

From:

To:

Sq Ft2,268DeedBook 9112, Page 261Recorded4/13/2016

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft2,268DeedBook 8582, Page 143Recorded8/7/2008

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5902, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1966