Skip to content

124 W 52nd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 6, 2001

Property Information

Block43
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,744
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,500
54%
Improvement Value:$168,800
46%
Total Assessment$368,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,298+4.2%
2024$9,881+2.7%
2023$9,620+1.8%
2022$9,451-17.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 5051, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1920