Skip to content

128 W 52nd StBayonne, NJ 07002

Built 1940

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Apr 17, 2020

Property Information

Block43
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,315
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
49%
Improvement Value:$183,700
51%
Total Assessment$363,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,169+4.2%
2024$9,758+2.7%
2023$9,500+1.8%
2022$9,333-12.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,315DeedBook 9491, Page 766Recorded6/18/2020

Property Built

Built

Year Built: 1940