Skip to content

25 E 51st StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Dec 3, 2018

Property Information

Block46
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-B-D-4U-HG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,990
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
43%
Improvement Value:$238,700
57%
Total Assessment$418,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,707+4.2%
2024$11,234+2.7%
2023$10,936+1.8%
2022$10,744+8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,990DeedBook 9373, Page 862Recorded1/16/2019

Property Built

Built

Year Built: 1920