Skip to content

19 E 51st StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Mar 12, 2018

Property Information

Block46
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3S-B-D-U3-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,463
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,000
41%
Improvement Value:$235,700
59%
Total Assessment$397,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,120+4.2%
2024$10,670+2.7%
2023$10,388+1.8%
2022$10,205+21.8%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,463DeedBook 9291, Page 989NU CodeFamily (1)Recorded3/20/2018

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,463DeedBook 7556, Page 148Recorded5/17/2005

Property Built

Built

Year Built: 1920