Skip to content

31 E 51st StBayonne, NJ 07002

Built 1978

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block46
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,544
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
35%
Improvement Value:$345,200
65%
Total Assessment$532,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,894+4.2%
2024$14,292+2.7%
2023$13,914+1.8%
2022$13,669+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1978