Skip to content

225 Avenue BBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jan 1, 2015

Property Information

Block55
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,628
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
42%
Improvement Value:$244,600
58%
Total Assessment$424,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,872+4.2%
2024$11,392+2.7%
2023$11,091+1.8%
2022$10,895-4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft2,628DeedBook 9022, Page 518NU CodeFamily (1)Recorded2/11/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920