Skip to content

70 W 50th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$326,500
Last Sale Date
Oct 21, 2019

Property Information

Block56
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,184
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,000
57%
Improvement Value:$129,000
43%
Total Assessment$297,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,304+4.2%
2024$7,969+2.7%
2023$7,758+1.8%
2022$7,621-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$326,500

From:

To:

Sq Ft1,184DeedBook 9445, Page 480Recorded10/28/2019

Property Sale

Sale
$10,000

From:

To:

DeedBook 7029, Page 272NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/21/2003

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5294, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1920